שאלות ותשובות

מה עושים כשיש ריבוי מי שפיר?
ריבוי מי שפיר (Polyhydramnios) הוא מצב בו כמות מי השפיר בחלל הרחם גבוהה מן הצפוי, על פי שבוע ההריון בו התבצעה האבחנה. ההגדרה המקובלת ביותר היא כאשר אינדקס מי השפיר הוא מעל 25 ס"מ, ולמרות זאת יש שיטות שונות למדידה ויש הגדרות שונות לריבוי מי שפיר. כאשר מזהים ריבוי מי שפיר נדרשות מספר בדיקות בכדי להבין מהי הסיבה לכך, למשל, העמסת סוכר, סקירה מכוונת, אקו לב עובר ודיקור מי שפיר. על אף הבירור, בחלק גדול מן המקרים לא ניתן למצוא סיבה לריבוי מי שפיר.

האם לבצע, מתי לבצע ומהי שיטת הסטריפינג?
לעיתים יש צורך לזרז את הלידה, ויש לכך מספר שיטות – טבעיות, מכניות ותרופתיות. שיטת זירוז אחת היא סטריפינג ויתרונה בכך שהיא קצרה, טבעית ויחסית לא פולשנית, כך שאפשר לבצעה במרפאה ולא בבית חולים. פעולת הסטריפינג נעשית בזמן בדיקה נרתיקית על ידי תנועה סיבובית עם האצבע, המפרידה את קרומי מי השפיר הצמודים לצוואר הרחם. הפעולה קצרה, נמשכת פחות מדקה אך עשויה להיות כואבת. למעט הכאב, ייתכן דימום קל ולעיתים רחוקות ירידת מים.

הפעולה, שכמובן נתונה לבחירת המטופלת, גורמת להפרשת חומרים טבעיים הנקראים פרוסטגלנדינים וגורמת בכך לריכוך של צוואר הרחם ולצירים. כתוצאה מכך מתקצר הזמן עד ללידה עצמה, כך שהסיכוי ללידה ספונטנית עולה, הסיכון לשימוש באמצעי זירוז אחרים/ נוספים יורד והזמן עד ללידה בפועל מתקצר. חשוב לציין, שכל זה לא בהכרח אומר שהלידה תתחיל מיידית. לעיתים זה אכן קורה תוך מספר שעות ולעיתים הפעולה לא עוזרת כלל, אבל היא תקצר את הזמן עד ללידה, במיוחד אם נעשתה בסוף ההריון ובתנאים מתאימים.

מהי המשמעות של עורק טבורי בודד?
במצב רגיל, יש בחבל הטבור שלושה כלי דם – שני עורקים ווריד אחד. לעיתים מתגלה במהלך בדיקת אולטרה-סאונד של העובר כי בחבל הטבור יש רק עורק אחד במקום שניים, מה שנקרא עורק טבורי בודד או Single Umbilical Artery, SUA. זהו ממצא שכיח יחסית, שאיננו מום ואינו פוגע בהתפתחות העובר, ולמעשה אין לו משמעות כאשר זהו ממצא יחיד וללא מומים נוספים.

כאשר מתגלה עורק טבורי יחיד, אז חשוב ביותר לוודא כי זהו אחד ממצא בודד ללא מומים נוספים, זאת על ידי סריקת מערכות ולעיתים גם בשילוב של אקו לב עובר. כמו כן, חשוב לעקוב אחר קצב גדילתו של העובר, משום שנצפה כי חלק מהעוברים עם ממצא שכזה נולדים קטנים מן הצפוי.

מהי תת פעילות של בלוטת התריס?
בתחילת ההריון, כחלק מבדיקות השגרה, מקובל לבדוק הורמון בשם TSH, הנועד לאבחן הפרעות של יתר פעילות או תת פעילות של בלוטת התריס. כאשר רמת ההורמון גבוהה, הדבר מצביע על תת פעילות של בלוטת התריס. כאשר בלוטת התריס אינה מתפקדת כראוי, בעיקר בתחילת ההריון, זה עלול להשפיע על העובר ולהעלות את שכיחותם של סיבוכי הריון שונים. אמנם קשה לסקור את כל האפשרויות וכל הבדיקות הנדרשות, אך חשוב לי להגיד שזיהוי נכון ומוקדם מבטיח שהסיבוכים הללו יימנעו לחלוטין. לא כל שינוי ברמות ההורמונים הוא אכן בעייתי ומחייב טיפול, אך יש טיפול פשוט אם אכן מזהים תת פעילות של בלוטת התריס. בשורה התחתונה, ייעוץ נכון וטיפול מתאים ייפתרו את המצב.

מהי המשמעות של מוקד אקוגני?
מוקד אקוגני בלב, שנקרא גם Golf ball או בשמו המלא Echogenic Heart Focus ו Echogenic foci in the ventricles of the heart – הינו ממצא שכיח וחסר משמעות ברוב המקרים. למוקד עצמו אין כל משמעות, הוא איננו מום ולא משפיע על תפקוד הלב, ומדובר באזור בהיר, על רקע עיבוי השריר והסתיידות, בדרך כלל סביב השריר של המסתם בחדר השמאלי של הלב.

מספר מחקרים הראו כי קיומו של מוקד אקוגני מעלה במעט מאוד את הסיכון לתסמונת דאון (ולכן נקרא סימן רך) ומשם שתוספת הסיכון היא מאוד קטנה הרי שכממצא יחיד אין לו באמת משמעות ואינו מחייב בירור נוסף. יחד עם זאת, במקרים נדירים תופני לאקו לב ולדיקור מי שפיר, כדי לשלול זאת, אך לרוב זה תלוי בשאר הממצאים במסגרת מעקב ההיריון.

מה לעשות אם אבחנו לי סוכרת היריון?
קודם כל לא להתייאש אלא לראות באבחון חלון הזדמנויות אדיר להשקיע בבריאות העכשווית והעתידית שלך ושל התינוק שלך. לאחר ההבנה שבסוכרת הריון ייתכנו יותר סיבוכים לאימא, לעובר וליילוד וכי ניתן למנוע סיבוכים אלו על ידי איזון של רמות הסוכר – אפשר לצאת לדרך. שני הדברים החשובים ביותר הם מעקב סוכר הדוק ושינוי אורח החיים באמצעות תזונה ופעילות גופנית. רוב הנשים מתאזנות כך ולא נזקקות לטיפול תרופתי, אך במידה והוא נדרש יש אפשרות לטיפול בכדורים ו/ או אינסולין על פי החלטת הרופא המטפל בך במסגרת הריון בסיכון.

כמה ניתוחים קיסריים מותר לעשות?
האמת שאין מספר קסם שהוא הסף העליון, ובעוד שבעבר היו דעות שיש להגביל עד 3-4 ניתוחים, כיום אין הגבלה שכזו. עם זאת, חשוב להבין שככל שמספר הניתוחים הקיסריים עולה, כך מתגבר הסיכון לסיבוכים במהלך ואחרי הניתוח, שעלולים להיות משמעותיים וקשים, בין היתר – הידבקויות, שליית פתח, שלייה חודרנית ונעוצה עם אפשרות לפגיעה באברים הסמוכים לרחם ועד כדי כריתת רחם.

האם מותר לעבור טיפולי שיניים בהיריון?
בקצרה, התשובה היא כן! אין מניעה ואף מומלץ, אם מתעורר צורך לבצע טיפולי שיניים בזמן היריון. בכל טיפול שיניים אין מניעה מהרדמה מקומית, אין מניעה מצילומי רנטגן (אך חשוב ליידע כדי להגן על הבטן בכיסוי מתאים) וכמו תמיד, להקפיד כי הרופא יודע שאת בהיריון בכדי שבחירת התרופות הנלוות לטיפול תהיה המתאימה ביותר.

חשוב לזכור: 
1. מומלץ לעבור בדיקה תקופתית של השיניים, לעשות ניקוי ולסיים טיפולים נדרשים עוד טרם הכניסה להריון. ישנם אפילו מחקרים שהראו שבריאות טובה של החניכיים והשיניים מקטינים את הסיכון ללידה מוקדמת. כאשר מדובר בטיפולים דחופים על רקע של כאב או זיהום – אז על אחת כמה וכמה,
2. אין מניעה מטיפול בהיריון בכל שלב שהוא, ואף חשוב לטפל ולסלק את הכאב ו/או הזיהום בהקדם. במידה וניתן, ומדובר בטיפול לא דחוף, אז מומלץ לתזמן אותו במהלך הטרימסטר השני. לא משום אפשרות של נזק להיריון ולעובר, אלא משום שזה הזמן שבו התחושה הכללית היא טובה, שיעור הבחילות וההקאות לרוב נמוך יותר והבטן אינה מכבידה בעת שכיבה ממושכת.

חיסון שעלת
חיסון לשעלת מומלץ על ידי משרד הבריאות לכלל הנשים בהיריון, בשבועות 27-36. החיסון מותר, בטוח וחשוב, משום שהוא מסייע למנוע את מחלת השעלת אשר עלולה להיות מסוכנת מאוד לתינוקות עד גיל חצי שנה. צריך לקבל את החיסון בכל היריון, גם אם חוסנת בעבר וגם אם חוסנת בהיריון קודם. המטרה היא שהחיסון יגרום להעברת נוגדנים לעובר, שייולד מוגן מפני שעלת עד החיסון השגרתי בגיל חודשיים. החיסון מגיע בתרכיב משולש יחד עם דיפתריה וטטנוס (וישנם גם חיסונים שמגיעים בתרכיב מרובע יחד עם חיסון פוליו בנוסף) שהם כולם מותרים ובטוחים בהיריון ואין מניעה לקבלם יחדיו.

האם לעשות את בדיקות הסקר של השקיפות ושל החלבון העוברי כאשר עושים דיקור מי שפיר?
המטרה העיקרית של בדיקות הסקר הללו היא לנבא את הסיכון לתסמונת דאון, וכאשר החלטת שאת עושה דיקור מי שפיר תהיה לך תשובה וודאית לגבי תסמונת דאון ולא רק ניבוי סטטיסטי.

עדיין, חשוב לעשות את בדיקות הסקר בכל מקרה, בעיקר משום שלכל אחד מהפרמטרים בבדיקות הללו יש הקשר לסיבוכי הריון אחרים שאינם תסמונת דאון, כגון רעלת הריון ועיכוב גדילה. אם מזהים זאת, אז יש דרך למנוע או לעקוב אחר הופעת הסיבוכים הללו.